Професійне вигорання

У гонитві за кращою версією себе дуже легко втратити уміння насолоджуватися тим, що відбувається тут і зараз, і вигоріти. У цій статті розкажемо, як розпізнати вигорання та боротися з ним.

Вересень вже догорів і зараз головне завдання не згоріти разом з ним. Брак вітамінів, постійно сіре небо, велика кількість страшних новин про захворюваність та світові кризи мимоволі призводять до морального виснаження. Водночас блогери в усіх соцмережах транслюють шалену продуктивність, що все сильніше штовхає нас до вигорання.

За статистикоюз вигоанням стикається кожний третій У 2019 році Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила вигорання феноменом професійної сфери та включила його в МКБ-11 як синдром, але не захворювання.

Як виглядає вигорання

  • Ви відчуваєте невпевненість в собі. В голові поселяється думка, що ви насправді гірше інших і вас переоцінюють.
  • Підйом на роботу здається виснажливим і безглуздим. Завдання дратують, а прохання клієнтів допікають.
  • Позаробочі розмови на кухні викликають огиду. Відчуття, що ви — одна команда, випарувалося і колеги стають чимось на зразок тягаря.
  • Вас переслідує постійна втома, сонливість вдень або безсоння вночі.
  • Життя перетворюється на низку монотонних днів, які давно втратили сенс.
  • Ви все частіше втрачаєте з поля зору важливі факти або речі. Забуваєте вчасно здати звіт, пропускаєте дедлайн або дзвінок від клієнта.
  • Ваш емоційний стан поступово погіршується — виникає почуття туги, апатії та дратівливості.

Сумна картина, в якій себе знаходять безліч людей. Все це тому, що ми вміємо працювати, але не вміємо відпочивати. В таких умовах наша робота схожа на біг за підвішеною морквиною. Її не наздогнати, можна тільки вибитися з сил.

Чому ми вигораємо

Перш за все вигорання пов’язане з високим емоційним навантаженням, яке не кожен може витримати. Тому в зоні ризику найчастіше знаходяться ті, чия робота — допомагати іншим. На виникнення вигорання може впливати також монотонність роботи або відсутність її очевидних результатів. Таким чином у будь-якої людини може виникнути розчарування у власній справі та знецінення досягнутого.

Також в голові у більшості українців залишаються радянські міфи, що працювати потрібно до упаду, а відпочинок для старих та дітей. Руйнівне навіювання, що втомлюватись і просити про допомогу соромно! Праця є настільки базовою річчю в житті людини, що її легко знецінюють.

Як підсумок: поки наш мозок зосереджений на обробці величезної кількості інформації, емоційна частина просто залишається не при ділі. Але нам життєво необхідно отримувати задоволення від будь-якої діяльності та бачити в ній сенс. Таким чином емоції накопичуються і стають негативними, що тягне за собою зміни в психологічному і фізичному стані.

Як боротися з вигоранням

Психологи рекомендують 5 дієвих кроків для покращення свого ментального здоров’я.

1. Дозуйте робоче навантаження

Тут важливо розуміти, що якщо ви втомилися, то необхідно відмовитися від додаткових навантажень. Просто спробуйте виконувати тільки свої обов’язки та говорити «ні» чужій роботі.

2. Правильно відпочивайте і робіть перерви

Відпочиньте від моніторів, перестаньте говорити про роботу та не прокручуйте у себе в голові можливі розв’язання проблем. Змініть вид діяльності на 10–15 хвилин. У цей час можна прогулятися за межами офісу, помалювати або почитати книгу, яка не стосується вашої роботи.

3. Розвивайте свої хобі

Знаходьте хочаб трішки часу щодня для себе: книги, музика, малювання — все, чим ви захоплюєтеся. Спробуйте щось нове: займіться дизайном вітальні, навчіться писати фантастичні розповіді, почніть вивчати хорватську.

4. Дозвольте спорту повернутися у ваше життя

Не можете почати бігати вранці, каримат для занять спортом другий рік припадає пилом у кутку? Знайдіть 10 хвилин для спокійної прогулянки, почніть робити 5-хвилинну розминку перед обідньою перервою, спробуйте займатися йогою або медитаціями вечорами.

5. Зверніть увагу на харчування і кількість вітамінів у вашому раціоні

Дивно, але на вигорання може вплинути навіть звичайний осінній авітаміноз. Як перекус відмінною заміною фастфуду можуть стати суміші з горіхів і сухофруктів. Вони досить калорійні, щоб побороти голод. Однією з причин поганого самопочуття і швидкої стомлюваності є хронічне зневоднення, тому не забувайте пити зелений чай або воду.

Автор книги «Як уникнути вигорання» Сіобан Мюррей наполягає, що ключем до вигорання є  банальна любов до себе. Якщо ви відчуваєте, що у вас недостатньо сил та енергії, просто зупиніться і дайте собі перепочити. Важливо знайти баланс між життям, роботою і відпочинком. Дозвольте собі працювати в спокійному темпі, спілкуйтеся з друзями, відпочивайте, проводьте час з задоволенням. Ніхто з нас не застрахований від вигорання, але спробуйте випередити його. Це набагато простіше, ніж вам здається.

Development, News